16 October 2017

Boys' Achievements

Campbell McAullay (Year 9, Shearer) has been selected for the Australian Junior National Water Polo Team (2002 Born), the team will be competing at two tournaments in Europe during August this year.

Bailey Flecker (Year 11, St Andrews) and James Thorpe (Year 10, Stuart) represented Scotch (and WA Rowing Club) in the School Boys Open Double Scull and came in 2nd place.

Laine Mulvay (Year 11, St Andrews) has achieved a 4th for Floor and 5th for Pommel at the State Gymnastics Championships.

Connor O'Sullivan (Year 11, Ferguson) has been selected in the State Schoolboys Rugby Union Team to play in the national competition in Sydney during the July holidays.

Sean Szalek (Year 11, Ross) has been selected to represent Australia for High Jump at the Commonwealth Youth Games being held in the Bahamas in July.

Kartik Khanna (Year 12, Shearer) and Timothy Oe (Year 12, Ross) are State Finalists for the UN Youth Evatt competition (model UN Diplomacy), and will compete in the State Final in Parliament House later this year.

Alistair Murray (Year 12, Brisbane) is one of six WA junior male hockey players recognised by Hockey Australia as 'Future Athletes' after the U18 Australian Championships in Hobart

Matthia Au (Year 11, Alexander) and Lachlan Hyndes (Year 9, Ross) both performed cello solos at the recent Suzuki Graduation Recitals held at Penrhos College. Matthia has completed Level 11 and Lachlan Level 5.

Ethan Lamb (Year 9, Ross) received a Merit with a mark of 80% in 6th Grade contemporary Drumming examination through AMEB Rockschool.

Australian Science Innovations (Big Science Competition 2017)

On May 17, twelve Scotch Year 9 boys elected to participate in the on-line competition. This required them to each complete 30 questions under test conditions.

The following boys obtained higher award certificates:

High Distinction:

Emmanuel Nason (Anderson)

Arun Tibballs (Shearer)

Daniel Wiese (Keys)

Distinction:

Charles Maxwell (Alexander)

Charlie Radici (Cameron)

Sam Wake (Brisbane)

Mr Robert Dall'Oste

2IC Science