4 February 2019

Australian Mathematics Competition

On 1 August 2018, 406 Scotch students from Junior, Middle and Senior School participated in the Australian Mathematics Competition. The Senior School had three prize winners and seven High Distinctions which is an outstanding achievement. Prizes are awarded to the top 0.3% of students in the state and High Distinctions awarded to the top 3% of students.

Distinctions:

Oliver Barrett (Year 10, Brisbane)

Leo Bowles (Year 10, Anderson)

Oscar Clements (Year 10, Alexander)

Max De-Nardi (Year 10, Stuart)

Xavier Dry (Year 10, St Andrews)

William Hudson (Year 10, Alexander)

James Shaw (Year 10, Ferguson)

Bailey Thomson (Year 10, Brisbane)

Zhencheng (Jack) Zhang (Year 10, Cameron)

Jack Adams (Year 11, Alexander)

Ronan Cameron (Year 11, Anderson)

Digby Cleland (Year 11, Brisbane)

Jake Faulkner (Year 11, St Andrews)

George Graham (Year 11, Keys)

Alexander Kirwood (Year 11, Ferguson)

Ethan Lamb (Year 11, Ross)

George Lewin (Year 11, Ferguson)

James Rex (Year 11, Keys)

Matthew Steinepreis (Year 11, Cameron)

Cooper Van-Rooyen (Year 11, Ross)

Sam Wake (Year 11, Brisbane)

Matthew Warne (Year 11, Stuart)

Sebastian Barrett (Year 12, Brisbane)

William Coutts (Year 12, Keys)

William Hellewell (Year 12, Ross)

Thomas Hodge (Year 12, St Andrews)

Lebo (Steve) Li (Year 12, Ferguson)

Benjamin Lilburne (Year 12, Stuart)

Lewis Orr (Year 12, Ferguson)

Scott Siu (Year 12, Keys)

James Warman (Year 12, Alexander)

Alistair Watters (Year 12, St Andrews)

Justin Kalugin (Leaver Year 12, St Andrews)

Daniel Manetas (Leaving Year 12, Ferguson)

Harry Penrose (Leaving Year 12, Stuart)

 

High Distinctions:

Jolyon Harrison-Murray (Year 10, Stuart)

Nathanael Kumar (Year 10, Alexander)

Heath Muller (Year 10, Ross)

Terry Zhou (Year 10, Cameron)

Arun Tibballs (Year 11, Shearer)

James Jenour (Year 12, Brisbane)

Joshua O'Dea (Year 12, Brisbane)

Prize winners:

Jim Allan (Year 10, Cameron)

William Steinberg (Year 11, Brisbane)

Daniel Wiese (Year 11, Keys) – Daniel was also the "Best in School" – achieving the highest standardised score (for the statisticians in the crowd, it was a standardised score of 5.3 which is incredible).

WA Night of Mathematics at UWA

William Steinberg (Year 11, Brisbane) was the guest of honour, giving a speech and handing out all the awards.

Daniel Wiese (Year 11, Keys) - top student in the state for the Australian Mathematics Competition.

Marilyn Zuidersma - Australian Mathematics Trust teacher award.